Bilgi Edinme Blog

ZIPKINLA BALIK AVI TEKNİKLERİ - BASKIN AVI

Fransızca sı Endien anlamına gelen bu teknik Amatör olarak bu spora ilgi duyanlar için bir basamaktır. iç güdüsel olarak yaptığımız stratejik uygulamaların tecrübeyle birleşmesi ile ortaya çıkmıştır.

Bu teknikte amaç ; Konsantresi sadece yemlenmeye odaklanmış avımıza ,sessizlik başta olmak üzere diğer etkilere de dikkat ederek o bizi fark etmeden yaklaşmaktır.
Bu etkilere malzeme seçimiyle başlamak gerekir ise ;
* Elbise seçiminde meranın durumuna göre neopren ve kamufle olması daha uygundur. Neopren elbiseler baskın avında hareketlerimizin daha sakin olmasından kaynaklanan vucut ısımızı dengede tutabilmek için önemlidir.Özlellikle kış aylarında 7mm veya 5mm üzerine yelek giyilmesi daha sağlıklıdır. Neopren elbiselerde minik hava kabarcıklarının olması ısı izalasyonumuz için gereklidir. Fakat minik hava kabarcıkları yüzerliliğimiz ve dengemizi etkilemektedirler.Kamufle elbiselerde amaç çevreye uyum sağlayarak balığın bizi tek bir kütle olarak göremesini engellemektir.
* Özellikle baskın avlarında kıyıdaki dalgaların hareketliliği dengemizi bozabileceği için ağırlık seçimini uygun ayarlamalıyız.Yüzerlilik ve gerektiğinde hava şartlarına direnebileceğimiz dengede kalabilmek önemlidir.Mümkünse ağırlıkların üzeri plastik kaplı olmalıdır.Kilo durumumuza göre yüzerliliğimizi sağlamak için taktığımız ağırlık belimize baskı yapabilir.Bu baskıyı sırt ağırlıkları ile paylaştırabilir ve gerektiğinde daha dengeli bir şekilde hareket edebiliriz.
* Ayak bileklerine takılacak olan ½ kg x 2 adet değerindeki ağırlıklar, paletimizin suyun altında hareket etmesini sağlarken sessizlik faktöründe yerini almaktadır.
* Palet seçiminde ekonomimize uygun olacak şekilde kullanırken rahat hareket etmemizi sağlayacak ve ayak bileklerimizi yormayacak kompozit , karbon , vs…seçim yapılmalıdır.
* Zıpkın seçiminde 75 – 90 lık ebatlarda, güçlü lastikli, makaralı, sessiz mekanizmalı , darbelerde sessizlik sağlayabilecek gövde yapısıyla , uygun seçim yapılmış şişiyle bir modifiye gurubu seçilmelidir.
Gününü derinlerde geçiren balık dünyasının , güneş batımına yakın saatlerde geceyi kıyıda geçirmek istemesi ve gün doğumunda dikkati sadece yemlenmede olmasından dolayı potansiyel bir av haline gelmektedirler.Baskın avı için en uygun saatler sabah erken veya akşam suyu tabir edilen gün batımından 2-3 saat öncesi olan vakitlerdir.
Avlanırken çok sessiz olmalıyız, mümkün olduğunca tutunarak ve palet çırpmadan gitmeliyiz ki avımıza ürkütmeden sakince yanaşalım.Hedefe yaklaşırken önümüze çıkan bütün kamufle imkanlarını kullanmalıyız.Hedefimiz her an karşımıza çıkacakmış gibi temkinli olmalıyız. Ani bir atış için zıpkınımız her an ileriye uzatılmış şekilde olmalıdır.Bu avda motivasyon çok önemlidir.Her an karşımıza tahmin edemeyeceğimiz kadar iri balıklar çıkabilir ve bu fırsatı kaçırabiliriz.Avın başlangıcından sonuna kadar her saniye hazırlıklı olmalıyız. Yani konsantrasyon çok önemlidir.
Zaman içerisinde kazanılan tecrübeyle balıkların tepkilerini iyi gözlemleyip bunu lehimize döndürmeliyiz.Örneğin baskın avıyla üzerimize gelen bir levreğin iyi atış vermesede geri dönüp bize 2. bir şans vereceğini bilebiliriz.Bu ve bunu gibi balık psikolojilerini her dalışımızda iyice algılamalıyız.
Her avın kendine göre bir stili vardır.Suya girdiğiniz dönemin özelliğine göre mevsimsel göçler sayesinde balığa göre av stili seçmeliyiz.Baskın avı yapan biri hem derinde yüzüp hem kıyıdaki balığı avlaması çok düşük bir ihtimaldir.Açıkta yüzdüğümüz taktirde kıyıdaki balıkların bizi fark etmesi bizim onları görmemizden çok önce olacağı için merada balık olmadığını düşünmemize sebep olur.Halbuki baskın avında kıyı şeridi takip edilerek av yapılır.Tabiki mevsimine göre yaptığımız avda kıyıya yaslanmayacak balığı aramanın bir faydası yoktur.sadece zaman kaybıdır.
Atış tecrübemizi geliştirmek önemlidir.Karşımıza çıkan hedefe yapacağımız zamanlamanın uygun olduğunu düşündüğümüz an tereddüt etmeden atış yapabilmeliyiz. Bu tecrübe bizim için çok önemlidir. İsabet yüzdemiz bu tecrübeyle artacaktır.
Baskın avlarında yüzeye yakın sığ derinliklerde ilave olarak agaşon tekniğinide ekleyebilirsek bu bizim için artı bir önem kazanmaktadır.Atış mesafesine gelmeden avımızın bizi fark etmesine karşılık onun ilgisini çekebilmemiz için agaşon tekniğiyle hedef küçültüp balığın ilgisini çekebilmeliyiz.
Hedefe zemindeki kamuflaj imkanlarını kullanarak dipten giderek yanaşabilmek çok önemlidir.
Bu bir hedef küçültme taktiğidir.Kara kıyıda gözetlemelerimiz sonucu önümüze çıkan yakın sığlıktaki avımıza ulaşabilmemizi sağlar.Bazen bu taktiği yapmak bizim için önemlidir.
Baskın avlarında ortamın huzuru çok önemlidir.Bazen küçük bir ot balığı bile.hedefe kitlendiğimiz avımızın ürkmesine ve emeklerimizin boşa çıkmasına sebep olur.Bu konu çok önemlidir.Mümkün olduğunca gözlem yeteneğimizi arttırmalıyız.Bu da tecrübe ile olmaktadır.
Gerektiğinde öyle sakin davranmalıyız ki balıkların bizi onların dünyasına ait olduğumuzu hissettirebilmeliyiz. Ürkütmeden gördüğümüz bir sürüye o güveni verebilirsek.İçlerinde av tercihimiz olan diğer balığı avlama şansımızı arttırmış oluruz.
Hedef her zaman büyük olmalıdır.Her 3-4 küçük balığa karşı vuracağımız 1 tane iri balık düzen içinde daha uygundur.Tüketemeyeceğimiz ve cinsini bilemeyeceğimiz balıkları avlamamalıyız.Bu bazen tehlikeli türlerle karşılaşmamızı da önleyecektir.
İç güdüsel olarak yaptığı av sitlidir.av ve avcı psikolojisi taktiğidir.başarılı olmak için pür dikkat çok önemlidir.konsantrenin bittiği yerde avda biter. bu sitili iyi uygulayabildiğimiz taktirde trofe dahil her türlü balıkla karşılaşabilmek mümkündür.baskın avında kara kıyı tabir ettiğimiz kıyı şeridini takip ederken gerekli yardımcı kamufle malzemelerini yani önümüze çıkan kaya,erişte ve tümseklikleri kullandığımızda otomatikman diğer av stillerinden 1-0 öne geçmiş bulunuruz.çünkü balığın dikkati sadece evında ve yemlendiği meradadır.iyi bir kamufleye sessizlikte eklediğimiz taktirde güzel avlara yapmamıza engel olacak fazla birşey kalmıyor.gerisi tüfek hakimiyeti ve tecrübedir.